جک آرام بند یکی دیگر از محصولات ساختمانی است که برای سادگی کارِ کاربر طراحی و ساخته شده است. همانطور که در شکل زیر مشخص است جک آرام بند درب منزل این وظیفه را دارد که با رها کردن درب، به آرامی آن را ببندد تا به چهارچوب آن فشاری وارد نشود. با استفاده از آرام بند بر روی درب هایی که قفل برقی وجود دارد می توان اطمینان داشت که در صورت باز کردن درب در حین کارکرد درب به صورت اتوماتیک بسته خواهد شد. آرام بند دو مزیت بزرگ دارد، اول اینکه وظیفه بستن درب را بر عهده گرفته و اشتباه فراموشی بستن درب ورودی و یا نفرو را از بین خواهد برد و دوم اینکه در موقع بستن درب این عمل را به نرمی و آرام انجام خواهد داد تا سروصدایی ایجاد نشود. 

تولید جک آرام بند

ملاک انتخاب یک آرام بند مناسب یا بهترین مارک جک آرام بند کدام است؟

مهمترین عامل در انتخاب بهترین جک آرام بند درب حیاط، وزن درب ورودی و یا نفرو می باشد و آرامبند باید بر اساس این وزن انتخاب شود. اگر هزینه خرید آرامبند درب برای شما مطرح نیست، خرید آرامبند NHN بهترین گزینه خواهد بود، اما می توانید با هزینه ای کمتر از کیفیت بالای جک آرامبند کینگ بهره مند شوید. اگر به دنبال آرامبند درب سنگین هستید بهترین انتخاب برای شما آرامبند کینگ نمره 5 و یا جک آرامبند NHN-85 و NHN-83 می باشد. معمولا روی جک های آرامبند وزن کشش درب ورودی درج شده است. شرکتهای مختلف این جکها را در وزن های مختلف تولید و عرضه می کنند. این نکته را باید در نظر داشت که حتی اگر درب نفرو سبک بود نباید از آرامبند با قدرت خیلی بیشتر استفاده شود، زیرا که قدرت خیلی بالا نیز می تواند کارکرد مناسب آرامبند را مختل سازد، چرا که باید فشار بسیار زیادی برای باز کردن درب به آن وارد کرد. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که آرامبند NHN متناسب با وزن درب، فشار را تنظیم می کند.

کاربرد آرام بند

آرامبند یک جک هیدرولیکی کوچک است که عملکرد کلی آن مانند جک درب پارکینگ است که پس از باز کردن درب نفرو، وظیفه بسته شدن آن را بر عهده می گیرد. این قطعه درب را تا چند سانتیمتری بسته شدن با سرعت معقول و تقریبا بالا می بندد و آن چند سانتیمتر آخر را بسیار آرام حرکت می کند تا صدای بسیار کمی از درب تولید شود. جک آرامبند به طور کلی دارای دو بازوی متحرک و ثابت است، که بخش ثابت بر روی چهارچوب درب و بازوی متحرک بر روی خود درب نصب می شود و باعث می شود تا مکانیزم عملکرد آرامبند تکمیل گردد. به طور کلی همانطور که می دانید کاربرد آرامبند برای اماکنی از قبیل آپارتمان های مسکونی، اداری، مغازه ها و...می باشد. این محصول کمک می کند تا امنیت ساختمان ها به سطح قابل توجهی ارتقا پیدا کند و با دو بخش بازویی خود و یک پیچ سوپاپ تنظیم سرعت بسته شدن درب را به انجام می رساند.

اجزای آرام بند کینگ

انواع آرامبند و کارکرد آن

آرام بند به طور کلی در دو نوع تولید و به بازار عرضه می شود. این دو نوع به طور کلی عبارتند از:

  • آرام بند سه سرعته مناسب درب دارای قفل برقی
  • آرام بند دو سرعته جـهت نصب بر ســایر درب ها

جک درب منازل در ابتدا در حالت 2 سرعته تنظیم می شود ولی ضربه نهایی را وارد نمی کند و توان بستن درب با قفل برقی را ندارد. بدین منظور آرامبند های سه سرعته برای درب منازل به صورت رایج استفاده می شود. به عبارت بهتر برخی از جک های آرام بند در اصطلاحا سه مرحله ای هستند که درب را در سه مرحله از لحاظ سرعت می بندند که مخصوص قفل برقی می باشند. چون قفل های برقی بر روی دربهای ساختمان دارای مقاومت بیشتری می باشند اگر بخواهیم آرام بند را در دو مرحله تنظیم کنیم که درب به طور قطع بسته شود احتیاج به باز کردن پیچ تنظیم به صورت غیر طبیعی است و این عمل باعث کوبیده شدن درب می شود. البته لازم به ذکر است که در برخی از این جک درب منازل قدرت به حدی بالاست که مشکلی با نصب بر روی درب های آهنی دارای قفل برقی پیدا نمی شود.

نصب آرامبند

در قدم اول اگر آرامبند هیدرولیکی را که استفاده می کنید، خوب کار نمی کند، آن را بردارید. پیچ های انتهای آرامبند را جای گذاری کنید. تمام پیچ های متصل به چهارچوب درب و خود درب که مربوط به دو بازوی آرام بند هست را باز کنید و آرامبند را جدا کنید. البته رعایت نکات ایمنی بسیار ضروری است چرا که به طور مثال در این مرحله با باز نگه داشتن درب ممکن است پیچ ها سر بخورند و روی سر شما یا چهارچوب درب بیافتند. آرامبند هیدرولیکی جدید را روی چهارچوب قرار دهید و محل پیچ ها را تنظیم کنید. در هر طرف آرام بند یک پیچ را سفت کرده و به نوبت تمام پیچ ها را سفت کنید. اما نصب آرام بند بر روی دربی که تا بحال از این محصول بر روی آن استفاده نشده است کمی متفاوت است. برای این منظور باید حفره های پیچ را دریل کنید. البته بهتر است که از دریل کوچک تر از پیچ ها استفاده شود. آرامبند را در نقطه مورد نظر نگه داشته و حفره را با پیچ تنظیم کرده و آن را نصب کنید. این کار را برای هر دو طرف انجام دهید. در انتها باید اشاره داشت که تمامی آرامبند ها یکسان نیستند و برای کارایی بهتر و سریع تر می توانید از نصابان حرفه ای در این زمینه استفاده کنید.